Čarohraní - Z kořenů moravského folklóru

Various Artists

Na výběrovém CD „ Z kořenů moravského folklóru“ se nachází 13 hudebních skupin, které v současnosti reprezentují umělce, kteří čerpajíce z tradic moravského folklóru, skládají vlastní písně nebo interpretují lidové ve vlastních aranžích a tak zachovávají tvůrčí nit mezi uměleckou minulostí a budoucností a tím posilují originální a jedinečnou kulturu české země. Na CD se vedle sebe objevují kapely s dlouholetou tradicí (Hradišťan, Iva Bittová, Teagrass, Tomáš Kočko) ale i mladí začínajícící muzikanti (Maraca, Docuku, Bene...
More

Na výběrovém CD „ Z kořenů moravského folklóru“ se nachází 13 hudebních skupin, které v současnosti reprezentují umělce, kteří čerpajíce z tradic moravského folklóru, skládají vlastní písně nebo interpretují lidové ve vlastních aranžích a tak zachovávají tvůrčí nit mezi uměleckou minulostí a budoucností a tím posilují originální a jedinečnou kulturu české země. Na CD se vedle sebe objevují kapely s dlouholetou tradicí (Hradišťan, Iva Bittová, Teagrass, Tomáš Kočko) ale i mladí začínajícící muzikanti (Maraca, Docuku, Benedikta), kteří teprve objevují krásu lidové písně. Album si neklade za cíl zmapovat celou šíři této v současné době velmi populární hudební oblasti, na to je kapacita CD malá, ale snaží se posluchačům doma i v zahraničí (4 jazyčný booklet) přiblížit moravskou worldmusic.

sleevenote od Jiřího Plocka:

Morava

Morava patří k základním evropským regionům, je součástí České Republiky nacházející se ve středu Evropy. Na Moravě žije přes 1,3 mil. obyvatel a jednou z výrazných charakteristik tohoto regionu je bohatá lidová hudební kultura, která je skutečným evropským hudebním spojením východu a západu.

Čarohraní

Národy a národnosti se vracejí na přelomu století ke svým kořenům. Není divu, jen tak si lze najít a udržet svoje místo ve světě, v němž padají hranice a nejrůznější bariéry a vše se začíná mísit v jednom velkém kotli. Návraty a napojování se na kořeny jsou přirozeným protipohybem globalizace. Jen tak se zabraňuje tomu, aby po promíchání různých ingrediencí nevzniklo jednotné šedé těsto, ale zůstala zachována pestrá barevnost. Ve všem – i v hudbě.
Jsou země, kde muzikanti musejí sahat hluboko do zaprášených šuplíků, aby se alespoň něco vydolovalo. Morava k nim nepatří. Živé a pohyblivé fluidum lidové hudby tu proniká nejen na pódia folkloristických slavností a festivalů. Už po několik desetiletí občasně vyzařuje i do hudebních směrů současnosti – popu, rocku a folku. V posledním desetiletí minulého století však toto vyzařování nabylo na intenzitě a napomohlo vytvoření hudebního žánru world music – podobně jako i jinde na světě. Inspirující slova a tóny lidových písní jsou převyprávěny současnými hudebními jazyky a mohlo by se zdát, že se blížíme babylonskému propletenci. Ale není tomu tak, protože za vším tím vřením – čarováním - je cítit původní moravská hudebnost. Jako nikde na světě.
Přidáváme tak svůj dílek do celosvětového koláče.

Jiří Plocek


hide

Seller: Milan Páleš - Indies Scope, Dolní Loučky

2003
78:45 min

MP3

99 Kč

Track nameTime
Price
1. Hradišťan – Karneval4:02
2. Hradišťan – Krátký popis léta2:46
3. Tomáš Kočko & Orchestr – Svatojan4:57
4. Tomáš Kočko & Orchestr – Vy vsetínští páni2:44
5. Tomáš Kočko & Orchestr – Stojí kostel kamenný4:47
6. Maraca – Walachia4:43
7. Muziga – Valaši, valaši3:48
8. Muziga – Zahraj mi hudečku2:43
9. Muziga – Zpívala bych sobě5:23
10. Iva Bittová – Zelený víneček4:41
11. Teagrass – Stojí dzievča2:09
12. Teagrass – Ještě-ji ťa, Janko2:45
13. Teagrass – Včera som si fialenku zasala2:26
14. Docuku – Čí to chlapci4:08
15. Docuku – Husle3:23
16. Veselá bída – A te Rehradice3:23
17. Koňaboj – Stojí Kača – Žal2:31
18. Neboysa – Na tej hore2:40
19. Benedikta – Zrálo jabko3:53
20. Benedikta – Ej lásko3:18
21. Sad Harmony – Ode mlýna ke mlýnu5:05
22. Silent Stream of Goodless Elegy – Gigula2:30
Total: 78:45

WE RECOMMEND