Beskydská odysea

Marian Friedl

Beskydská odysea je zprávou Mariana Friedla (autor projektu Beránci a vlci a současný spoluhráč Jitky Šuranské) o putování za tradičními hudebními nástroji Beskyd a Javorníku, malého kousku severozápadních Karpat na pomezí Česka, Polska a Slovenska. Po úspěšné Antologii moravské lidové hudby, nabízí vydavatelství Indies Scope novou sérii moravských lidových písní pod názvem Malovaná truhla. Když se Marian Friedl před 25 lety začal o tradiční hudební nástroje z Beskyd zajímat, měl obavy, že vstupuje do světa duchů, v němž ...
More

Beskydská odysea je zprávou Mariana Friedla (autor projektu Beránci a vlci a současný spoluhráč Jitky Šuranské) o putování za tradičními hudebními nástroji Beskyd a Javorníku, malého kousku severozápadních Karpat na pomezí Česka, Polska a Slovenska. Po úspěšné Antologii moravské lidové hudby, nabízí vydavatelství Indies Scope novou sérii moravských lidových písní pod názvem Malovaná truhla.

Když se Marian Friedl před 25 lety začal o tradiční hudební nástroje z Beskyd zajímat, měl obavy, že vstupuje do světa duchů, v němž už bude nacházet pouze vzpomínky na jejich zašlou slávu. Ale naštěstí se mýlil – potkával živé lidi a v jejich rukou hrající hudební nástroje, jimiž rozeznívali kus zapomenuté hudební tradice. „Beskydskou odyseou jsem chtěl ukázat hráčské možnosti tradičních nástrojů z této části Karpat, zaznamenat písně spojené s pro mě důležitými místy, událostmi a lidmi a v bookletu pak i představit hráče a výrobce, od nichž jsem se toho hodně naučil. Uslyšíte, jak znějí různé trouby, rohy, píšťaly, koncovky, fujary, trombity, gajdy, okaríny, ovčí zvonkohry, malé cimbály, housle a sopránové ochlebky,“ říká o nahrávce hudebník (RukyNaDudy, Jitka Šuranská Trio, Divé Husy nebo Beránci a vlci) a etnomuzikolog Marian Friedl.

K nahrávání alba Beskydská odysea přizval výrazné beskydské zpěváky a instrumentalisty napříč generacemi: Radomír Golas, Ludmila Vašková, Pavel Ptáček, Vlastimil Bjaček, Jan Rokyta, Jan Pustka, Klára Blažková, Sabrina Pasicnyková, Sára Kokešová, Eliška Šidlová, Kristýna Cochlarová. Album plné krásných písní, původní valašské muziky a lidových textů je doplněno poezií Ladislava Nezdařila nebo Mariana Friedla.


hide

Seller: Milan Páleš - Indies Scope, Dolní Loučky

2019
61:57 min

MP3

99 Kč

Track nameTime
Price
1. Vyšło juž slunečko2:43
2. Ach, laštověnka černy ptak 2:41
3. Brabenci seno sušili2:09
4. Ej, hora, hora 3:56
5. Jedě forman 2:58
6. Čerp, čerp, duša moja 3:10
7. U muziky3:23
8. Zašły mi ověčki4:55
9. A měl sem já píščalenku3:12
10. Leošovy tance5:41
11. U Kurečky2:57
12. Tichučko milučko2:46
13. Hej, sedzi Janik3:08
14. Bajačkine nuty3:11
15. Sbohem, horo3:11
16. U súsedú1:59
17. Jasnú rosú1:40
18. Slunečko se niži2:23
19. Pravila mi mamka4:22
20. Živ sem1:32
Total: 61:57