Koleda

Tomáš Kočko

 Album složené z koled oproštěných od všech komerčních pozlátek a pojaté s pokorou.  Původní svátky zimního slunovratu jsou v těsné blízkosti katolických Vánoc. Obě tradice jsou součástí našich dějin a o prolínání těchto dvou tradic je nová deska Tomáše Kočka & Orchestru. Držitel ceny „Anděl“ v kategorii world music za svoje poslední album Poplór se svým  Orchestrem tentokrát připravil tematické album a které obsahuje koledy známe, méně známé či autorské, ale vždy z aranžovanné citlivě a s na...
Více

 Album složené z koled oproštěných od všech komerčních pozlátek a pojaté s pokorou. 

Původní svátky zimního slunovratu jsou v těsné blízkosti katolických Vánoc. Obě tradice jsou součástí našich dějin a o prolínání těchto dvou tradic je nová deska Tomáše Kočka & Orchestru. Držitel ceny „Anděl“ v kategorii world music za svoje poslední album Poplór se svým  Orchestrem tentokrát připravil tematické album a které obsahuje koledy známe, méně známé či autorské, ale vždy z aranžovanné citlivě a s nadhledem.


Album s názvem Koleda, připravoval Tomáš Kočko delší dobu. „ Koledy jsou vždy prubířským kamenem vkusu a muzikantské pokory. Je spousta desek tzv. „Vánočních“ , které jsou prostě k neuvěření...,  a to i od schopných či uznávaných muzikantů.  A tak to beru jako výzvu. Třeba si na nich vylámu zuby, ale zkusit jsem to chtěl...“  Výsledkem je sbírka jedenácti skladeb, která obsahuje aranže známých moravských lidových koled (Den přeslavný, Teče vodička, atd.) ale i autorské písně Tomáše Kočka (Kračún, Hej, koleda!, atd.) Přestože se i tentokrát v převážné míře opřel Tomáš Kočko o své kmenové spoluhráče ze svého Orchestru, na albu se objevuje velká řada hostů. Mnozí se objevili už na předchozích albech, Poplór (Ctibor Bártek, Pavel Hromádka), Hodovnice (DFS Ostravička), Sadné zrno (CM Valašský Vojvoda) ale někteří natáčeli s Tomášem Kočkem poprvé. „Báječná zkušenost byla s flétnistou Michalem Žáčkem…. Pozváním mužáckého Presúzního sboru z Velkých Pavlovic a kontrabasisty Petra Surého jsem vyvážil převahu Severomoravanů. Takže je to teď taková všemoravská deska.

Koleda je starý zvyk. Jeho historie sahá až do předkřesťanských dob antického Říma, kde se slavily svátky zimního slunovratu Calendae [kalendé] spojené s maškarami a obchůzkami. Není náhoda, že katolické Vánoce jsou v těsné blízkosti svátků zimního Slunovratu. Obě tradice slaví narození děťátka -  božice (malého boha), díky kterému končí na zemi vláda temnoty a začíná nový solární rok – což je důvod k veselí a radosti! Obě tradice se tak prolínají a obě jsou, jak ve své původní podobě, tak ve svém pohansko-křesťanském prolnutí, součástí našich dějin.


Vydal již pět autorských alb, tři roky po CD „Poplór“ vychází nové album Koleda. V období mezi těmito alby, ale Tomáš Kočko rozhodně nezahálel. Podílel se na mnoha projektech, například produkčně zaštítil desku Osamělí doom metalových Silent Stream of Godless Elegy, napsal hudbu pro několik divadelních představení např pro představení Maškaráda pro Švandovo divadlo, podílel se na přeshraničním turistickém projektu Ondrášovo-Ondraszkowo, nahrál dvě „tribunové“ písně O. Janoty atd. Ale to neznamená, že by nové album bylo nějakým způsobem ochuzeno či bráno jako vedlejší projekt. ! „Já jsem Koledě věnoval stejnou péči, ne-li větší, jako jiným albům. Ale je fakt, že nosím v hlavě koncept a písně další desky, která bude barevnější... Ale Koledu beru jako řadovku. Monotematickou řadovku.“


skrýt

Prodejce: Milan Páleš - Indies Scope, Dolní Loučky

2009
51:25 min

MP3

99 Kč

Název skladbyČas
Cena
1. Kračún5:14
2. Tak sem sobě3:48
3. Byla cesta5:11
4. Co nam ty daš2:11
5. Den přeslavný2:40
6. Ondrašku s Juraškem2:26
7. Hej koleda!2:43
8. Co zpíval Josef4:25
9. Teče vodička5:15
10. Kristus pán se narodil3:33
11. Rozjímejte10:03
12. Co nam ty daš II.3:56
Celkem: 51:25

DOPORUČUJEME