Písně vánočního času

Lilium Liste

Krása prostých moravských a slezských koled zazpívaných a zahraných „podomácku“ prýští z každého tónu nového alba s názvem Písně vánočního času. Sdružení Lilium Liste nahrálo méně známé koledy syrově, až zemitě, s nefalšovanou radostí a pokorou k vánočním časům. Nahrávka bez rozmáchlých aranží a nablýskaných kudrlinek je tou nejlepší odpovědí „obchoďákovým“ vánočním hitům, nad kterými ční i díky autentické interpretaci hudebního odkazu lidových tradic.   Poselství Vánoc patří spolu s velikonočním odkazem...
Více

Krása prostých moravských a slezských koled zazpívaných a zahraných „podomácku“ prýští z každého tónu nového alba s názvem Písně vánočního času. Sdružení Lilium Liste nahrálo méně známé koledy syrově, až zemitě, s nefalšovanou radostí a pokorou k vánočním časům. Nahrávka bez rozmáchlých aranží a nablýskaných kudrlinek je tou nejlepší odpovědí „obchoďákovým“ vánočním hitům, nad kterými ční i díky autentické interpretaci hudebního odkazu lidových tradic.

 

Poselství Vánoc patří spolu s velikonočním odkazem k tomu nejvýznamnějšímu v křesťanské tradici a kultuře. Pradávný mýtus o příchodu božského dítěte naplňujícího lidské touhy a naděje o Vánocích ožívá. Moravských lidových písní – i těch vánočních - je nespočet. Mnoho těch krásných a takřka neznámých ukrývají archivy, zpěvníky a staré kancionály, ale i hlubší vrstvy lidské paměti.

„Jsme amatérské sdružení lidí milujících lidovou píseň,“ sděluje Ludvík Běťák a zároveň osvětluje i důvod autentických aranží a akcentů, které na albu zaznívají. „Pocházíme z různých míst Moravy, každý z nás hrál či zpíval nebo tančil v nějakém folklorním souboru či alespoň rodinné kapele. Hrajeme a zpíváme si doma, těší nás rodinné muzicírování a příležitostně rádi zahrajeme a zazpíváme i pro přátele a známé.“ A právě ta radost ze společného setkávání a hraní se podařila při nahrávání skvěle zachytit.

Členové sdružení Lilium Liste hledají, ale i vzpomínají, objevují, vybírají písně, které se jim líbí a pocházejí převážně z Moravy, některé ze Slezska. Z ústního podání se dochovaly také vzácné motivy milostných koled, legend a duchovních zpěvů vánočního cyklu. Jejich zvláštní hudební dědictví spočívá jak v prostých melodiích, tak v kombinacích modálních a harmonických prvků. Tato nahrávka záměrně přináší rozmanité písně a koledy, které nejsou běžné a známé – s nadějí, že i Vás také potěší.

Při poslechu alba Písně vánočního času lze jen těžko nesouhlasit s Ludvíkem Běťákem, který v bookletu k nahrávce píše. „Opravdu sváteční prožitky mohou být v době krize z blahobytu a krize hodnot paradoxně velice vzácné. Přemíra informací a laciná sentimentalita dnes často přehluší čistou radost, zakryje i to posvátné. Skutečné blaho se rádo bláhově ztotožňuje s hojností a snadno zaměňuje za konzum a zábavu. Člověk bytostně potřebuje nalézat útočiště, zažívat ztišení a usebrání v prostotě, setkávat se a souznít v radosti. Motivy bezpečí i soucitu, cesty za hvězdou, obrazy chléva a chudoby, štědrosti a daru, ale i lidské slabosti se v lidových vánočních zpěvech stále znovu vracejí a připomínají.“

 


skrýt

Prodejce: Milan Páleš - Indies Scope, Dolní Loučky

2018
43:56 min

MP3

99 Kč

Název skladbyČas
Cena
1. Ovečko ztracená0:44
2. Andělové, andělové1:36
3. Šla Maria do kláštera2:22
4. Pastýři betlémští2:45
5. Daleká je cesta2:25
6. Nad tem dumkem1:47
7. Kam pokráčíš2:22
8. Nevídaná, neslýchaná1:28
9. Kúpala sa, kúpala2:21
10. Kde jsi můj přemilý0:54
11. Jak Kristus Pán volal2:07
12. Ztratila se nám ovečka1:17
13. Není v celém světě místa2:16
14. Co sa stalo, přihodilo / Na Vánoce2:31
15. Půjdu, půjdu1:37
16. Došli zme k vám, došli2:09
17. Den Božiho narozeni2:09
18. Tři králi uvítali / Město svaté3:56
19. Ta dzěvucha nyni / U suseda nova stajňa2:04
20. Radostně budem spívati1:56
21. Bé, bé, bé1:08
22. Spi, děťátko1:32
23. Hleď, jak já pro tebe0:30
Celkem: 43:56