Omalovánky

Koňaboj

Daruj

Druhé album "Omalovánky" vyškovské kapely Koňaboj, která se předloni rychle vyhoupla do popředí naší „world music“ se skládá ze čtrnácti lidových písní z různých regionů, mezi kterými dominuje východní Slovensko, Dolňácko a Luhačovické Zálesí. Ostatní písničky jsou z regionu Moravy a jedna je i rusínská lidová.

A proč lidové písně připomene zpěvačka Jiřina Šánová. "I spousta klasických folklórních muzik se v dnešní době snaží posluchačům lidovou písničku přiblížit co možná nejsrozumitelnějším a nejméně násilný...
Více

Druhé album "Omalovánky" vyškovské kapely Koňaboj, která se předloni rychle vyhoupla do popředí naší „world music“ se skládá ze čtrnácti lidových písní z různých regionů, mezi kterými dominuje východní Slovensko, Dolňácko a Luhačovické Zálesí. Ostatní písničky jsou z regionu Moravy a jedna je i rusínská lidová.

A proč lidové písně připomene zpěvačka Jiřina Šánová. "I spousta klasických folklórních muzik se v dnešní době snaží posluchačům lidovou písničku přiblížit co možná nejsrozumitelnějším a nejméně násilným způsobem. Většina především mladých lidí si k lidové hudbě nedokáže najít cestu a tohle je způsob, jak je k ní přivést. Myslím, že Koňaboj své úpravy dělá citlivě a s úctou k folklóru i k lidem, kteří jej vytvořili."

Koňaboj je nadšená parta mladých hudebníků, se zkušenostmi z různých hudebních žánrů. Sestavě dominují kytarista David Řehák s metalovou minulostí a dva lidé, kteří mají blízko k folklóru – zpěvačka Jiřka Šánová a kontrabasista Tomáš Béza. Dalšími členy jsou rockový baskytarista Martin Straka a bubeník Karel Dufek, který prošel mnoha rockovými kapelami. Nejnovějším členem kapely je houslista Milan Šána, který přešel do Koňaboj z romské skupiny Terne čhave. Proto se všichni dívají na lidovou písničku z trochu jiného pohledu a svůj styl kapela nazývá folklór-rock, kdy na rockový základ je navléknuta melodie lidovky, místo typických houslových sól nastupuje bigbeatová kytara a přes to přese všechno je to stále hlavně folk. Jejich úpravy lidových písní jsou citlivé a přesto moderní, takže si své na albu Omalovánky najdou milovníci folklóru, folku a snad i toho rocku a popu.

"Dlouho jsme nemohli najít příznačný název pro to, jak vlastně tu hudbu děláme, až náš kontrabasista Tomáš přišel na ono správné slovo." Vysvětluje Jiřina Šánová vznik názvu alba. "Vezmeme lidovku jako takovou a svými úpravami ji v podstatě vymalujeme tak, jak ji dneska vidíme my, takže „Omalovánky“. První album bylo takové nesmělé. Za další dva roky naší existence jsme přeposlechli spoustu muziky, nasbírali zkušenosti a inspiraci, a to vše se na našem druhém albu, myslím, promítlo. Aranžmá písniček je rozmanitější a celkový projev snad i vyzrálejší."

Kapela:
Jiřka Šánová - zpěv, ak. kytara (1,2,4-6,9-12), flétny (8)
David Řehák- el. kytara, ak. kytara (3,14)
Milan Šána - housle, mandolína, zpěv (1-5,9,11-13,15), djembe, ak. kytara (7,13), flétny (1,2,6,7,9,11)
Tomáš Béza - kontrabas, zpěv (1,2,4-6,9,11,13,15), perkuse
Martin Straka - basová kytara
Karel Dufek - bicí nástroje

Hosté:
Jaroslav Štěpán - saxofon (3,15)
Roman Tkadlčík - trubka (15)
Lucie Strejcová - pozoun (15)

Nahráno v listopadu 2005 v hudebním studiu TRITÓN.
Smícháno a zmastrováno v prosinci 2005 a lednu 2006 v hudebním studiu MusicBox.
Hudební úpravy a aranžmá skladeb: David Řehák, Milan Šána, Jiřka Šánová
Zvuková režie: Josef Zámečník, Miroslav Hron
Míchání: Miroslav Hron
Mastering: Luboš Chmelař
Produkce: Miroslav Hron, David Řehák, Milan Šána
Slovo úvodem: Tomáš Béza

CD MAM298-2


skrýt

Prodejce: Milan Páleš - Indies Scope, Dolní Loučky

2006
50:14 min

MP3

99 Kč

Název skladbyČas
Cena
1. Eště ji ťa, Janko /Luhačovické Zálesí/4:26
2. Ej, lásko, lásko /Luhačovické Zálesí/5:01
3. Dze ty idzeš šuhaju /Východní Slovensko/3:36
4. Dej mně, Bože, ten dar /Hustopečsko/2:41
5. Od Záhora mutná voda /Podluží/3:11
6. V tom Újezdci - Ej, nepoložil /Dolňácko/3:26
7. Zakukala kukulenka /Podluží/3:16
8. Trenčanskú pažicú /Kopanice/3:31
9. Už je ráno, už je deň /Horňácko/3:44
10. Ej, ňechodce parobci /Východní Slovensko/2:22
11. Išlo divča z poľa /Rusínsko/3:20
12. Já su od Lidečka /Valašsko/2:27
13. Mam frajira /Východní Slovensko/3:44
14. Okolo Hradišťa /Dolňácko/3:08
15. Ej, ňechodce parobci 22:21
Celkem: 50:14

DOPORUČUJEME

 • Já sa koňa bojím
  99 Kč
   
  Daruj
 • Zdálo sa ně, zdálo...
  99 Kč
   
  Daruj